Her Önüne Gelen Müteahhit Olabilir Mi?

Alaattin Demirel

14.02.2015 /Cumartesi

 


 

Hukukçu olmak için hukuk, mühendis olmak için mühendislik, hekim olmak için tıp eğitimi almak gerekir. Müteahhitlerin çalıştırdığı mimarlarda, inşaat mühendislerinde, harita mühendislerinde, makine mühendislerinde mesleki eğitim aranır. İnşaatın bütün sorumluluğunu üstlenen müteahhitlik için herhangi bir eğitim, herhangi bir kriter var mıdır?

Deprem riski altındaki ülkemizde, evlerimizi yıkıp sağlam evler yapsın diye eski evlerimizi yeniden müteahhide veriyoruz.. İnşaatlardaki her yıl yüzlerce iş kazası oluyor. Bu kazalarda yüzlerce insan ölüyor, binlerce insan yaralanıyor, sakat kalıyor. Depremde yıkılan binaların müteahhitleri için ölüme neden olma suçundan dava açılabiliyor.

Devlet inşaat işi ihale ederken mevzuatına göre aday firmalarda bazı nitelikler ve belgeler arıyor. Peki biz bireyler olarak inşaat yaptırmak için müteahhidi neye göre seçeceğiz? Bu konuda devletin belirlediği herhangi bir standart, herhangi bir kriter var mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda bir an önce bir düzenleme yapmalı.

İnşaat sektörü ülkenin en önemli ekonomik faaliyet alanı haline geldi. Müteahhitlik için standartlar getirilmeli, genel kabul görmüş kriterler belirlenmeli, bir sınıflandırma yapılmalıdır. Bu artık kaçınılmazdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müteahhitlik için evrensel standartlar yayınlamalıdır. İşini iyi yapan müteahhitlerin, sektörün imajını bozan yetersiz müteahhitlerden, ayrılması gerekir. Kötü iş yapan müteahhidin, iyi iş yapan müteahhide piyasayı kapatmasına yol açan sistemsizliğin terk edilmesi gerekir. Sektör ve ülke yetersiz müteahhidin maliyetini taşımamalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunları ayıklayacak düzenleme getirmelidir.

Bir deprem riski ile karşılaştığımızda, hayatta kalabilmek ve Kentsel dönüşümle, yenileyeceğimiz evlerimizi tekrar yenilemek zorunda kalmamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha fazla geç kalmamalı.

Alaattin Demirel / fikirtepem.com 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.