Fikirtepe’ye Kira Yardımında Çok Yeni Bir Haber

Alaattin Demirel

23.02.2015

 


 

Yılan hikayesine dönen “Fikirtepe’ye kira yardımı” konusunda maalesef hiç arzu edilmeyen cevap geldi!
Kentsel Dönüşümle ilgili 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Uygulama Yönetmeliği’nin 16. Maddesine göre kentsel dönüşüm kapsamında boşaltılan veya yıkılan binalar için hak sahiplerine kira yardımı yapılmaktadır.
Yasaya göre kentsel dönüşüm yapılmakta olan Fikirtepe’deki hak sahiplerine de kira yardımı yapılması gerekmektedir.

Fakat Bağdat Caddesi’nde yenilenen binalara verilen kira yardımı Fikirtepe’ye verilmiyor!

Neden?

Bizce mantıklı hiçbir nedeni yok!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Fikirtepe’ye kira yarımı olmadığını bildiren aşağıdaki cevabında da hiçbir neden gösterilmemiş.

Derneğimize yapılan yoğun başvurulardan sonra Fikirtepe’deki hak sahiplerine de kira yardımı yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ve İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne hem dernek olarak hem de bireysel başvurular yapılmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü sayın Vedad Gürgen imzası ile başvurularımızdan birine verilen cevap Fikirtepe için büyük bir hayal kırıklığıdır!

13.01.2015 tarihli dilekçemize verilen aşağıdaki cevap ta göstermektedir ki, kira yardımı almak isteyen Fikirtepe’liler örgütlü bir şekilde sesini yükseltmeli ve hakkının peşine düşmelidir.

kiracevap

 

Alaattin Demirel / fikirtepem.com 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.