Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. İdris Güllüce Ne Demek İstedi?

ad2

Alaattin Demirel

30.01.2015 /Cuma

 


 

Ajans haberlerine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn.İdris Güllüce FİDEM derneğinin Fikirtepe’de düzenlediği yürüyüş için sorulan bir soruyu yanıtlarken:

Bunun bizim ile ilgisi yok. Kimler vermiyor almıyorsa onlara karşı yürünüyor” orada biz yokuz.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı “bizimle ilgisi yok” dediğine göre, kiminle ilgisi olabilir?

Bu yürüyüşün, açıklanan talepler için değil daha çok sözleşmeleri kabul etmeyen komşulara baskı için yapıldığı görüşleri yaygınlık kazanıyor.

Son haberlere göre yürüyüşü düzenleyenler bu işten çekildiklerini açıklamışlar!

Halka dayatılan sözleşmeleri imzalayanların, imzalamayanlarla karşı karşıya gelmesinden nasıl bir toplumsal yarar beklenebilir ki.

“Kalan sağlar bizimdir.” Hesabı mı acaba?

Fikirtepe’de sözleşmelerini tamamlayıp projesini onaya sunan firmalara ruhsatları veriliyor. Onlar da inşaatlara başlamış durumdalar. İş yapabilen yapıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü yayınladığı son duyuruda:

“Riskli alan içerisinde ruhsat almış olan firmalar ile ruhsat almak üzere müracaatta bulunan firmalar, maliklere verilecek bağımsız bölümlerin belirlenmesi için Sermaye Piyasası Kuruluna kayıtlı olarak faaliyet gösteren bir lisanslı değerleme kuruluşu ile anlaştığına dair sözleşmeyi İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunacaktır.” diyor.

Bakanlığın bu duyurusuna rağmen Fikirtepe’de 60 adadan kaçında bağımsız bölümler belirlenmiştir acaba?

İmar adalarında kısmen sözleşme yapıp gerisini getirmeyen, muhtemelen de proje ve inşaat yapmaya niyeti veya gücü şüpheli, hukuka uygun olmayan sözleşmelerini kabul etmeyen vatandaşları bahane olarak gösterip zaman kazanmaya çalışan firmaları, Bakanlığın nihayet gördüğü anlaşılıyor. Darısı bazı Bakanlık bürokratlarının ve firma temsilcilerinin başına.

Vebalini Bakanlığın üstlendiği kamulaştırma baskılarından yararlanarak, sözleşme topladıkları adalarda parselleri tevhid eden firmalar ruhsat almak ve inşaata başlamak için aylardır neyi bekliyor olabilirler?

Bakanlığın en başta, söylediğimiz gibi, bölgeye talip olan firmalarda yeterlilik araması gerekirdi. Bu yapılmadı. Ama hala yapılabilecek şeyler var:

Fikirtepe’de kentsel dönüşümün daha fazla sorunlar yumağına dönüşmemesi için Bakanlığın çok acil olarak yetkin, gerçekten tarafsız, tecrübeli müşavir firmalar görevlendirmesi yararlı olur. Artık böyle başıboş yürümeyeceği çok açık!

Öteyandan Fikirtepe’deki olağandışı, görülmemiş (!) sözleşme özgürlüğü devam ediyor!

Hem “Sözleşme özgürlüğü var. Sözleşmelere karışamayız! ” diyeceksiniz. Hem de, “önünüze konanı imzalamazsanız acele kamulaştırma ile mülkünüzü elinizden alırız” diyeceksiniz..!

Sonra da..

Vazgeçeceksiniz!

Müthiş!

Alaattin Demirel / fikirtepem.com 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.