Fikirtepe uzmanı avukat Hürriyet Azak’tan İnşaat Sektörünün Durumu

Fikirtepe’de  kazandığı davalarla öne çıkan avukat Hürriyet Azak’tan İnşaat Sektörünün içine düştüğü durumu en güncel ve somut bilgilerle açıklayan raporunu kamuoyunun gerçek, doğru bilgillere ilk elden erişimi için aynen yayınlıyoruz:

KADIKÖY VE FİKİRTEPE’de inşaat sektöründeki son gelişmeler üzerine,

KADIKÖY ve FİKİRTEPE’de inşaat mezarlıkları had safhaya vardığı gibi mağduriyetler de öyle,

KADIKÖY, ERENKÖY- SUADİYE, ZİVERBEY gibi mutena semtlerde MÜTEAHHİTLER inşaatları terketmekteler. En son ERENKÖY FİZİK TEDAVİ Merkezi cıvarında dairesi olan müvekkilim, 2/3 çoğunluğun baskısı üzerine müteahhitle temsilcilerin istediği gibi sözleşme imzalamak zorunda bırakılmış, müteahhit 3 aylık kirayı ödemiş,  3-4 seneden beri 1 TL kira bedeli ödemediği gibi müvekkil halen KARTAL SOĞANLIK’ta 2000 TL ye kiralık daire tutmak zorunda kalmıştır. Müvekkil halen kirada oturmaktadır. Bina inşaatı % 50 seviyesine dahi gelmemiş, müteahhit inşaatı terkedip gitmiştir.

Ziverbey , MÜJDAT GEZEN SANAT MERKEZİNİN karşısında müteahhit inşaatın direklerini dikmiş, tablalarını atmış, çekip gitmiştir. İnşaat uzun süre bekledikten sonra arsa sahipleri arsalarının yarısını, müteahhite verip kaybettikleri gibi 5 katlı bina 15 kata çıkmış, müteahhitin sattığı daire sahipleri ile arsa sahipleri aralarında para toplayarak inşaatı tamamlamaya çalışmaktalar.

FİKİRTEPE’de yarım bırakılan inşaatlar herkesin malumu olduğu gibi arsa sahiplerinin evleri yıkılmış , arsaların 1/3 ü maliye hazinesine tapulandıktan sonra, geriye kalanın ½ si arsa sahibine bırakılmış, arsa sahiplerine BAKANLIK BÜROKRATLARI  ile birlikte baskı uygulayarak arsalarını elinden alan müteahhit  bozuntuları, filimciler, emlakçılar, çantacılar, tırcılar   FİKİRTEPE’yi boş toprak parçası haline dönüştürmüş oldular. Izgara tipi yapılaşma olduğu iddiasında olan  BÜROKRATLAR FİKİRTEPE’yi yok etmeyi başardılar (!) İvedilikle tazminat davaları açılmalı.

Televizyonlara  da yansıdığı gibi evi hafriyatçılar tarafından yanlışlıkla(!) yıkılan, dövülen,darp edilen, eşyaları çalınan , her türlü hakarete uğrayan FİKİRTEPELİ’yi imza atmak için malını satışa çıkaran , firma da FİKİRTEPE’yi terkedip gitmiş, kiralar ödenmiyor, ayrıca müteahhit vatandaşın arsasına BETON SANTRALİ kurup gelir temin ederken arsa sahibi FİKİRTEPELİ’lerin kiraları ödenmediği gibi ARAP ORTAK aramaya başlamış (!) Araplar da zaten bu firmayı bekliyormuş (!) Netice de FİKİRTEPE’de bir mezarlık daha ortaya çıkmış oldu,  FİKİRTEPE’de çok sayıda firma arsaların yarısını alıp, daireleri de 3. Şahıslara satarak kaybolmuş durumda. Vatandaşın evi yıkıldığı gibi arsaları da buharlaşmış oldu.

Makro ekonomik veriler İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN önünün karanlık olduğunu, dairelerin satılmadığı, müteahhitlerden daire alanların da paralarını boşu boşuna kaptırmış olduklarını ortaya çıkardı. Geçmişte yaşanan KASTELLİ OLAYI gibi FİKİRTEPE’de rant hesabı yapıp daire almaya kalkışanların paraları da buharlaştı. Geçen gün telefon eden bir mühendis FİKİRTEPE’de bir inşaat firmasında 1+1 için 150000 TL peşin, gerisi senet karşılığı 450000 TL yi batan bir firmaya A4 kağıdına yazmak suretiyle vermiş, müteahhit de şirketi boşaltıp, çaycıya devredince parasının derdine düştü , ancak nafile.

Bu durumda, inşaat müteahhitlerinden daire alacakları ağır riskler beklemekte, bitmiş ve kat mülkiyeti tesis edilmemiş inşaatlardan daire alım-satım anlaşması yapmamaları, doğrudan doğruya tapudan daire satın almaları gerekmektedir, aksi halde yıllarca emekleri ile biriktirmiş oldukları kazanımlarını bir anda kaybedecekleri gibi haciz tazyiki ile karşı karşıya kalabilirler.

Arsa sahiplerine de son çıkan torba yasa ile külfet yüklenmiş oldu, Arsa karşılığı inşaat işlerinde, arsa payı teslimi karşılığında konut veya işyeri teslimini esas alan yeni bir uygulamaya geçiliyor.Arsa karşılığı inşaat işlerinde, arsa sahibi tarafından müteahhide yapılan teslimin, arsanın tamamı yerine, müteahhide kalacak konut veya işyerlerine isabet eden arsa payı itibarıyla gerçekleştiğini, müteahhit tarafından yapılan işlemin de arsa payına karşılık, konut veya işyeri teslimi olduğunu gören yeni bir uygulamaya geçiliyor. Arsa karşılığı inşaat işlerine ilişkin bedelin tespitinde, müteahhit tarafından arsa sahibine bırakılan konut veya işyerinin, Vergi Usul Kanununun 267 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ikinci sıradaki bedeli esasına göre belirlenen tutarı esas alınacak. Bu durumda, müteahhitten dairesini alırken arsa sahipleri KDV ödeyecekler.

Neticeten, daire alacakların tamamlanmış/bitirilmiş/kat mülkiyeti tesis edilmiş daireleri tapudan satın almaları, arsa sahiplerinin de evlerine sahip çıkmaları, yıkıma yanaşmamaları, aksi halde FİKİRTEPE’de daire satışlarının gerçekleşmemesi, inşaat piyasasında ki risk nedeniyle arsa paylarının küçüleceği gibi kira da alamayacakları bu suretle ağır mağduriyetlerin ortaya çıkacağı göründüğü gibi daire teslimatı ile birlikte KDV mükellefiyeti ile karşı karşıya kalacakları gözükmektedir.

AVUKAT HÜRRİYET AZAK 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.