İşte, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin Fikirtepe İmar Planı İptal Kararı

 

İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin Fikirtepe İmar Planlarını İptal Kararı

1

234

 

Fikirtepe imar planlarının iptal edileceğini aylar öncesinden bilirkişi raporuna dayanarak burada duyurmuştuk.

Ama yine de şaşırtıcı oldu.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi Fikirtepe’nin 1/5000 ve 1/1000 lik planlarını bilirkişi raporu doğrultusunda iptal etti.

Doğrusu inceleyip okurlarımıza duyurduğumuz  bilirkişi raporuna göre planların yürürlükte kalmasını hiç beklemiyorduk

Yukarıda paylaştığımız Mahkeme Kararında görüldüğü gibi planların iptal gerekçeleri çok açık bir şekilde yazılmış. Burada tekrarlamaya gerek görmüyoruz.

Bu arada sorulan soruların bir kısmına yanıt olarak aktaralım ki, uzmanlara göre eğer kanunlara uyulursa, planlar iptal edildiğinde sadece yapılmış inşaat kazanılmış haktır. İnşaat sözleşmeleri, ruhsat, avan proje onayı kazanılmış hak sağlamaz. İptal edilen, olmayan planın plan notu olur mu? İptal edilmiş planın notu da iptal edilmiştir. Bu konudaki tevatüre dikkat edilmeli. Kafası karışık olanlar kafa karıştırabilirler..

Bir evresi daha sona eren Fikirtepe dönüşümünde iş yapma kabiliyeti olan müteahhitler ruhsatlarını alıp inşaatlarını ilerlettiler.

İş yapmaya niyetli olmayan, yeterliliği hiç bulunmayan, sadece arsa spekülasyonu peşinde koşan, imza toplamayı iş edinen ve bunun için her yolu mübah gören, temsilcileri ile halk malından bezdiren, bunda da çok yol kat eden müteahhit görünümlü kişiler bahaneler bulup zaman kazanmaya çalışıyorlardı..

Şimdi önlerinde topladıkları sözleşmeleri satabilmek için kullanabilecekleri uzun bir zaman var artık… Tepe tepe kullansınlar.. “Bari satıp gitsinler de millet de onlardan da adamlarından da kurtulsun” diyen okuyucuları duyar gibiyiz.

Toplanan imzalar bu kişilerin elinde bir sermaye ve satılık bir mal olarak dururken, halkın umutları yine belirsiz bir ufkun ötesine sarktı.

Umarız bu kez Bakanlık ve İBB şikayet etmenin ötesine geçer ve bu uyanıklara karşı tedbirler alırlar. Yeterlilik arama uygulamasını başlatırlar da halk çantacılardan kurtulur.

Fikirtepe’nin şu anda geçerli bir imar planı yok ama vatandaşa evlerini boşaltmalarının tebliğ edildiği haberleri ver yansın yayılmaya devam ediyor.. Bunu yapanlar ne fayda sağlıyor anlaşılır gibi değil..

Halkı yanıltanları, kandıranları Allah ıslah etsin! Ne diyelim…

fikirtepem2ikirtepem.com

Bir yorum

  • Erhan

    Gerekçeye bak! Komşu sınırlarda emsal 2.07 iken burada yaklaşık iki katına kadar çıkıp haksızlık oluşuyor diyor. Sizi hakim yapana me diyim ben. Komşuyu geçtim aynı ilçe içinde Acıbadem de emsal 1.0 iken diğer semtlerde neden iki katından fazla? Bu hukuk değil mi? Hadi çek o zaman tüm kadıköy’ün emsalini Acıbadem ile iş değere. Komik dernekler komik stk lar ve komik yargı işte…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.