Vatandaşın Alın Terini Bir Kalemde Sildiler!

19 Ekim Çarşamba günü Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından anayasanın mülkiyet hakkı ilkesi görmezden gelinerek Fikirtepe ‘de Selka İnşaat tarafından imza toplanan ve Fikirtepe Derneği’nin de bulunduğu adada, Bakanlık yetkililerinin bile imza atmam dedikleri, kabul edilemez sözleşmeye imza atmayan vatandaşların yerleri için satış yapıldı.

ft1

Zorbanın teklifleri halka niye dayatılır?

Bakanlık bir kez daha maalesef halka destek olmak yerine haksız sözleşmeleri halka dayatan firmanın yanında olmayı tercih etti. Alınan bu skandal karara göre satış kararının bile nasıl tebliğ edildiği anlaşılmadan alalecele yapılan açık artırma ile  30-40 yıl önce alınteri ile satın alınmış ve anayasal güvence altında olması gereken tapulu ve üstünde insanların yaşadığı mülkler, sahiplerinin bile bulunmadığı bir toplantıda  ederinin çok altında bir fiyatla satıldı.  Bakanlık yine vatandaşın çığlığını ve dayatılan sözleşmedeki hiçbir hukuk devletinde kabul edilemeyecek haksız ve tek taraflı sadece müteahitin çıkarlarını savunan  maddeleri görmezden gelerek  vatandaşın alın terini bir kalemde sildi.

ft2

Buradaki dayatmanın en büyük sebebi ise belirtilen ada da 2/3 çoğunluğun sözleşmeyi imzaladığı ve kalanların bu çoğunluğun çıkarlarına zarar verdiği görüşü. Bu görüş savunulurken söz konusu ada da önce E7 isimli başka bir firma bulunduğu ve bu firmanın elindeki imzaları başka bir firmaya devretiği (elbette hiç para almadan vermiştir!! ) yani fikirtepe de kullanlan amiyane  tabirle ilk gelen firmanın bu işi yapmak için değil bir şekilde imza toplayıp bunu belli bir çıkar karşılığında başka bir firmaya devreden çantacı olduğu gerçeğidir. Dayatılan sözleşme bu işi yapmayı aklının ucundan dahi geçirmeden imzaları alıp Selka İnşaat adlı firmaya devreden E7  firması tarafından hazırlanmıştır. Maalesef sözleşmedeki pek çok akılalmaz maddeyi büyük bir çoğunluk belki gelen dayatmalara ve baskılara dayanamayıp imzalamış, bu haksızlığı gören ve imza atmayan diğer parseller o günden beri büyük bir baskı altına alınmıştır.

Fikirtepe’de Bakanlığa Tepkiler Çığ Gibi Artıyor. Okumak İçin Tıklayın

Bakanlık,Firma,Temsilciler ve 3’lü Salvo

ft3

Avukatların yaptığı incelemede bile bir sürü mevcut yasa ve düzenlemelere uymayan maddelerin bulunduğu ve sözleşme demeye  bin hacet isteyen bu belgeye imza attırmak için 3 koldan salvolar devam ediyor. İmza atmayan vatandaşlar için  aslında amaçları çıkar sağlamak ve  avanta istiyorlar gibi iftiralar yayılarak,  bir yandan firmanın önce uzlaşmak istiyor görünüp sonra  bakanlığı da arkasına alarak “mevcut bu, imzalayacaksın!” zorlamasıyla baskı altına alınıyorlar. En içler acısı olansa,  görevi aslında halkını korumak olan devletin bakanlığının, anayasanın amir hükümlerini görmezden gelen yasalar çıkarıp, kendini savunamayan ve pek çoğu bir avukat bile tutacak maddi imkana sahip olmayan arsa sahiplerinin haklarını bu firmalara teslim etmesidir. Ahlaksız tekliflerin kabul edilmesi sözleşme diye yutturulan paçavraların imzalanması için baskı uygulanması çürümüşlüğün bir göstergesidir.

Bakanlık Vatandaşın Tapulu Mülkünü Müteahhite 4 te 1’i Fiyatına Nasıl Sattı? Lütfen Tıklayın

Algı Operasyonu

ft4

Burada dikkat edilirse, kamuoyunda imza atmayan vatandaşların bu sözleşmelere aslında  neden imza atmak istemedikleri özellikle dayatmacı firmalar ve onların avaneleri tarafından  saklanmak isteniyor. Bölgede bazı parsel sahiplerinin avanta istedikleri ön plana çıkarılıp sanki imza atmayan herkesin tek derdi avanta istemekmiş, sözleşmedeki haksız maddeleri düzeltmek değilmiş gibi  imza atmayan herkes zan altında bırakılıp hepsinin avantacı olduğu algısı pompalanıyor. Böylece yapılan bu peşkeşe kamuoyunda haklılık kılıfı örülüyor.

Adelete İnanmak İstiyoruz!

Yapılan bunca haksızlığa ve örülen bunca tuzağa rağmen, yapılan bu peşkeşin elbette mahkemelerden döneceği ve adaletin haksızdan talancıdan yana değil, hakkını arayan vatandaşın yanında olacağına inanmak istiyoruz!!! Henüz imza atmamış ve imza atsada firma tarafından mağdur edilmiş herkesi bu mücadelede haklarını korumak için birlik olmaya çağırıyoruz.

Selka İnşaat Sözleşmesindeki Korkunç Gerçekler İçin Tıklayın.

Fikirtepe Derneği

4 yorum

 • Halil

  Bu resmen tapuya el koymaktır. Dava açın Tam bir komedi

 • cihangir alagöz

  mülkiyet hakkı kutsaldır kimse alamaz zoraki satış uyguluyorlar bu mafya diretmesidir burda savcıları duyarlı vatandaşları göreve çagırıyorum bizlere yardım edin

 • KIZIL CEPHE 58

  Yapacagı bir tek bir şey var .İdare mahkemelerine idari işlemlerin iptali davası .Çünkü mülkiyet hakkına müdahele AİH Sözleşmesine ve anayasaya aykırı ..Birde imar 18 uygulaması yapılan yerde ada bazlı tevhit yap adayı hisseli duruma sok ondan sonra satış için 3 te 2 kuralı uygula bu resmen kanun dışı bir uygulamadır .

 • KIZIL CEPHE 58

  İmza atanlar yüzünden zarara ugruyanlar .3 te 2 yasasına göre zararlarını imza atanlardan tazminat olarak alabilirler .6306 yasaya göre konuşuyorum .DAVA AÇIN .3te 2 6306 yasa ve yönetmeligine uymadıgından dolayı savcılıga suç duyurusundada bulunabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.