Fikirtepe hak aramaya devam ediyor

Vartaş Ada Tol.2

 

Fikirtepe uyanıyor. Mülküne sahip çıkıyor.
Dağdan gelip bağdakini kovana sesini yükseltiyor!

 

 

Geçen hafta, Fikirtepe’de, verdiği sözleri tutmayan firmaya karşı bir basın açıklaması ve gösteri yapılmıştı.

Anka Yapı’nın sözleşmesini imzalamış mülk sahiplerinin feryadı bütün Türkiye’de yankılandı.

Bu kez başka bir firmanın mağdur ettiği vatandaşlar seslerini yükselttiler.

Vartaş firmasına bayrak açtılar!

Fikirtepe’de dip dalgaları kabarıyor.

Alınan bilgilere göre, bu firma çeşitli yöntemlerle binlerce mülk sahibinin imzasını toplamış durumda. İmza toplanan arsalar onbinlerce metrekareye ulaşmış. Bu güne kadar 5 yapı adası elde edilmiş.

Ekonomik büyüklüğü, sermayesi, imkanları, bu güne kadar bitirdiği projeler ve tecrübesi yüzlerce kat daha fazla olan, ünlü firmalardan hiç biri bu kadar büyük bir taahhüdün altına girmeye cesaret edememiş.

Mandıra Caddesinin üstündeki yapı adası sakinleri 10 Ocak 2015 tarihinde, saat 14:00 de Volkan Sokaktaki Badem Kafede toplandılar. Toplantıya, firmaya imza vermiş olanlar da vermeyenler de katıldı. Mülk sahipleri içinde bulundukları durumu gözden geçirdiler. Gelecekleri üzerinde konuştular. Toplantıyı yöneten ada sakinlerinden Necati Coşkun kendilerine dayatılan sözleşmedeki bir çok maddenin kabul edilemez olduğundan reddettiklerini anlattı. Söz alan kişiler bu konuda fikirlerini söylediler.

Necati Bey, sözleşme taslağını düzeltilmesi için yaklaşık olarak bir yıl önce firmaya gönderdiklerini fakat hiç cevap verilmediğini açıkladı.

Toplantıya katılan konuklar, sembolik bir sermaye ile, maliyeti milyarlara ulaşan inşaatlar yapılamayacağına göre bir kişi veya firmanın böyle bir yola girmesinin açıklanması gerektiğini ifade ettiler.

Ada sakinleri, Fikirtepe’de kentsel dönüşüm başlatıldığından beri beş yıldır imza toplayan bu firmanın, imza topladığı arsalardan hiç birinde inşaata başlamadığını örneklerle anlattılar.

Buna karşı Fikirtepe Müteahhitler Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu, geçen hafta, basına verdiği açıklamalarda, Fikirtepe’de yaşamın 2017 de başlayacağını söylemişti.

Peki bu nasıl olabilecek? 5 yıldır bir türlü başlanamayan inşaatların bir sene sonra biteceği söyleniyor!

Dile kolay 50.000 adet konut ve iş yeri yapacağız diyorlar. 18 milyar Dolarlık iş, hokus fokusla mı bir yılda bitecek te Fikirtepe’de yaşam başlayacak! 

Beş yıldır yapıldığı gibi hayal satıcılığı.

Firmaya imza vermiş bazı mülk sahipleri, bitişikteki yapı adasını tahliye baskısı yaratmak için 3 yıl önce yıkmış olmasına rağmen inşaata başlamayan firmadan umutları olmadığını, kurtulmanın yollarını aradıklarını dile getirdiler.

Basında çıkan haberlerde, firmanın, Fikirtepe, Çömlekçi Çukurunda imza topladığı yapı adası için kurduğu şirketin yönetimini başkalarına devrettiği anlatıldı. İbraz edilen Ticaret Sicili kayıtları da bu haberleri doğrulamaktadır.

Söz alan vatandaşlar, bu firmanın her vatandaşa farklı sözlü taahhütler vererek imzasını aldığını dile getirdiler. Vatandaşlar verilen sözleri imzalatılan sözleşmelerde görememenin şaşkınlığı ve pişmanlığı içinde isyan ediyorlardı.

Toplantıya Av. Hürriyet Azak ve Fikirtepe Derneği Başkanı Sabır Karakoçoğlu da davet edilmişti. Av. Hürriyet Azak arsa sahiplerinin öğrenmek istediği konularda açıklamalar yaptı. Hukuki konularda Halkı bilgilendirdi. Sözleşme ile ilgili sorular için açıklamalarda bulundu.

Fikirtepe Derneği Başkanı Sabır Karakoçoğlu bu birlikteliğin sorunların çözümü ve hakların korunması için çok değerli olduğunu söyledi. Burada toplanan halkı bu değerli çabalarından dolayı kutladı. Birlikte hareket edildiği zaman aşılamayacak sorun olmadığını söyledi. Dernek olarak hukukçularla birlikte mağdur edilen halkın yanında ve birlikte olacaklarını ifade etti. Fikirtepe’de diğer yapı adalarında yaşanan sorunlar ve davalar hakkında bilgi verdi. Kazanılan pek çok dava olduğunu söyledi. Dernek olarak birlikte hareket edildiğinde İBB, Bakanlık ve Mahkemelerde daha etkin olunduğunu anlattı. Mahkemelerin, Vartaş hakkında yürütmeyi durdurma kararları verdiğini hatırlattı.

Firmaya imza veren mülk sahipleri söz alarak, firma sahibinin herkese ayrı ayrı sözler verdiğini fakat bu güne kadar verilen sözlerde durulmadığını anlattılar.

4 yıl önce bazı vatandaşlara imzalatılan sözleşmelerde ödenmesi taahhüt edilen kira tutarının hakkaniyet gereği günün rayicine getirilmesinin gerekliliği vurgulandı.

Bu arada toplantıya katılanlardan iki kişi toplantıyı engellemek için provakasyon girişiminde bulundu. Ada halkı bu iki kişinin toplantıyı terk etmelerini isteyince onlar da dışarı çıkmak zorunda kaldılar. Toplantı normal seyrine döndü.

Kısa bir süre sonra Vartaş firmasının sahibi Ömer Faruk Barata içeri girdi. Toplantıda bulunanlar davetsiz misafire de konukseverlik gösterip, toplantıyı izleyebileceğini söylediler. Vatandaşlar, sorunların muhatabını beklemedikleri bir anda karşılarında bulunca açıklanmasını istedikleri sorularını yönelttiler. Ömer Faruk Barata bir çok soruyu cevaplayamadı veya cevaplamak istemedi. İstenen açıklamaları yapmadı. Cevapları değil söylemek istediklerini söylüyordu. Toplantıya katılanlarda tansiyon yükseldi. Ömer Faruk Barata, soru soran bazı mülk sahiplerine bağırarak burada yazmaktan utandığımız sözlerle ifadelerde bulundu. Ada sakinleri ile Ömer Faruk Barata arasında bir süre tartışma yaşandı.

Toplantı ilerledikçe Fikirtepelilerin bu firma sahibi hakkındaki kanaatleri açığa çıkıyordu. Hakkında Fikirtepelilerin açtığı davalar ve suç duyuruları devam ediyorken, firma sahibinin vatandaşlarla uygunsuz bir üslupla tartışmaya girmesi, toplantıya katılanların kaygılarını ve şüphelerini artırmış göründü.

Mülk sahipleri, firma sahibi Ömer Faruk Barata ile sözleşme taslağındaki 11 maddenin düzeltilmesi konusunda 2015 yılı Mayıs ayında mutabakat yapılmasına rağmen firmanın bu konuda hiçbir çalışma yapmadığını, işi sürüncemede tutuğunu anlattılar. Toplantıya katılanlardan bazıları da, Ömer Faruk Barata’ya neden bu kadar uzun bir zaman geçmesine rağmen cevap verilmediğni sordu. Ömer Faruk Barata, tartışmalar ve sorularla hayli zorlandı.

Ada sakinleri Av. Hürriyet Azak’tan kendilerine dayatılan sözleşmenin maddelerinin açıklanmasını istediler. Av. Hürriyet Azak istenen açıklamaları yaptı. Sözleşmede mülk sahiplerinin aleyhine olan maddeler açıklandıkça katılımcıların sinirleri gerildi. 4 yıl önce Vartaş’ın sözleşmesini imzalayan ada sakinleri pişmanlıklarını ifade ettiler.

Firmanın imzalattığı vekaletnamelerde firma yetkililerinin dışında bir çok kişiye de yetki verdirildiği ortaya çıktı. Bu kişilerin firmada çalışmadığı neden bu yola başvurulduğu soruldu. Vekaletnamelerde, normal inşaat işleri yetkilendirmesinin dışında, arsa sahibinin tapusundan vazgeçmesi anlamındaki, mülkü üzerindeki bütün haklarının devredilmesinin anlamının açıklanması istendi. Ancak bu sorunun cevabı gürültüye gitti.

Bazı arsa sahiplerine imzalatılmış olan sözleşmenin gözden geçirilerek düzeltilmesine ve  her iki tarafın da haklarını koruyacak bir sözleşme için çalışılmasına karar verildi.

Ada sakinleri, yapacakları hazırlıklardan sonra 17 Ocak Pazar saat 14:00 te tekrar toplanılmasına karar verdi.

Fikirtepe’nin sesi olarak gelişmeleri, halkımızı çok yakından ilgilendiren haberleri, paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.