Dayatmacı Selka İnşaat Sözleşmesindeki Korkunç Gerçekler

2-sözleşme

İşte Selka İnşaat Sözleşmesindeki korkunç gerçekler.Bakanlıktan aldığı destekle alınteri ile kazanılmış ve anayasal güvence altında olması gereken tapulara açık artırma altında bir peşkeşle el koymaya çalışan firmaya ait sözleşmedeki içler acısı maddeler.. Tüm kamuoyuna, vatandaşın nasıl bir kıskaç altına alındığına şahit olması için birer birer ifşa ediyoruz…

Madde 8 Aynen şöyle:

 SSelka NSK İnşaatelka İnşaat Sözleşmesi Madde 8

 

Müteahhid sözleşmede belirtilen süreler sonunda inşaatı tamamlayamadan yarım bırakırsa arsa sahipleri herhangi bir tazminat ödemeksizin sözleşmeyi tek taraflı olarak fesh edebilirler. Bu durumda arsa sahipleri alınan hak mahrumiyeti ve müteahhide düşen paylaşım oranının %44 ın %30 unu alır ve iade edilmez gelir kabul edilir.

 

Kelime aralarında gizli büyük vurgun!

Bu madde ilk kez okunduğunda sanki imzacı vatandaşlara bir hak veriliyormuş gibi görünüyor. Ama büyük sır kelime aralarına büyük bir ustalıkla gizlenmiş. Biraz daha herkesin anlayacağı dilden ifade edersek, eğer firma olarak yaptığım işi yarım bırakır gidersem siz tek taraflı sözleşmeyi feshedebilirsiniz diyor. Buraya kadar çok güzel! Peki devamında ne diyor? Müteahhid sözleşmede belirtilen inşaatı yapamazsa, yarım bırakırsa sözleşmeye göre arsa sahiplerinin verdiği payın 70% ini alıp iade etmeden çekip gidebiliyor! Böyle bir kurnazlık olabilir mi? Hem inşaatı yarım bırakacaksın hem de inşaatı yaparsan hakedeceğin malın %70 ini yarım bıraktım diyip alıp gideceksin! Arsa sahipleri ne yapacak? Ellerinde kalan yarım inşaata başka bir müteahhit araki bulasın! Üstelik artık tapularından büyük bir yüzde uçup gitmişken!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İnşaatı Yarım Bırakmak Ne Demek?

İşte burda da başka bir hinlik gizli! Adam inşaatı yarım bırakırsam diyor ama yarım bırakmak nedir açıklamıyor! Elbette açıklamaz, böylece herşeye yarım bırakma denebilir! Örneğin %100 imzalar atıldı ve ruhsatı aldı. Sonra bir çivi bile çakmadan ben bu işi yapamıyorum, kriz çıktı taş düştü dese, sözleşmeye göre işi yarım bırakmış sayılır. Bu durumda %70 ini alıp gidebiliyor! Soruyoruz size, böyle bir maddeyi hangi kamu kurumu kendi yaptığı sözleşmede kabul edebilir? Kim böyle bir talana evet diyebilir? Bakanlık bu kadar bariz haksızlıkların olduğu bir sözleşmeyi neden halka dayatır?

Denilebilir ki, firma iyi niyetliyse zaten bu maddeye başvurmaz. Peki nerden bilelim kimin ne niyette olduğunu? Madem iyi niyetli bu maddenin düzeltilmesine bile neden karşı çıkılıyor? Siz olsanız bunu bile bile imzalar mısınız?

Sözleşmedeki tek taraflı maddeleri ifşa etmeye devam edeceğiz…

Fikirtepe Derneği

4 yorum

 • Fikirtepelim

  Bu madde dogrumu? . Bakanlik gercekten buna gozmu yumdu ? Nasil olur boyle bir şey . Cok yazık :(( Bizde imzalamadık bizim sözleşmede kötü. Şimdi tapularımıza elmi koyucaklar??? Biruleri bişeyler yapsın artık

 • İlknur SÜREN

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak yeni mağdurlar mı yaratmak istiyorsunuz? Sosyal devlet güvencemiz nerde? Anayasal hak nerde? Müteahhit firmalara rantın açılmasının önüne geçilmelidir. Bir an önce yapılan yanlışlığın düzeltilmesini istiyoruz.

 • KIZIL CEPHE 58

  Firmalar fikirtepe halkının ekonomik yapısının çok zayıf oldugunu bildikleri için yıldırma politikası ile kendi isteklerini kabul ettirmeye çalışıyorlar .Kentsel dönüşüm yasasıda firma lehine çıkarılmış bir yasa oldugundan hep arsa sahipleri magduriyet yaşamaktadır .Yasa revize edilip hak sahipleri lehine yeniden düzenlenmelidir .

 • Fikirtepliydim

  Bu sözlesme bir ön sözlesme oldugunu duydum, yani herkes imza attiktan sonra son sözlesme olucakmis. Bu dogrumu? Disardan bakiyorum duruma, Fikirtepedeki son gelismeleri taze bir sekilde alamiyorum. Anlasmalar yüzde yüzmü olmasi gerekiyor halen? Yoksa duyduguma göre yüzde 80`ni imza atarsa, Firma harekete gecebilirmis gibi mi? Ön sözlesmeden sonra ortaklar geldi, ortaklar gitti. Bu ön sözlesme halen gecerlimi? Bence her ortakla yeni bir sözlesme gerekir, yani zamaninda atilan imzalar zaten gecersiz. Duydumki, Selka NSK Mandarins`i bitirmeden zaten Fikirtepenin diyer projesine baslamiyacakmis, ve eski Sali Pazarin, yani Mandira Caddesinin basinda olan köprüye yakin bir kac parseller daha almis. Bence Selka NSK`nin ya bütcesi yetersiz, yada insanlarin vaz gecip göcmelerini bekliyor. Fikirtepliyiz ya, bu islerden anlamayiz ya, ona buna güvenip birakiyoruz ya, kanun varya, adalet varya, bakanlar varya, artik kimse kendi hakkini aramasin. Bekleyelim…neyi bekliyoruz yillardir? Yeni kanunumu? Yeni yasayimi? Yeni bir bakanin yeni bir aciklamasinimi? Filim gibi olmus bu olaylar. Baslayim cekimlere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.