Bakanlık Vatandaşın Tapulu Mülkünü Müteahhite 4 te 1’i Fiyatına Nasıl Sattı?

Ortalık toz duman! Algı operasyonu tam gaz devam ediyor! Söylenti şöyleki Fikirtepe’de vatandaşın tapusunun, vatandaştan habersiz müteahhitlere satıldığı açık artırmada 1m2 arsa için 12.700 TL fiyat biçildiği yalanı!

acikartrma

Yalan diyoruz çünkü gerçek bu değil! 1 m2 arsa için şu an yaklaşık 4.3 m2 inşaat yapılabiliyor. Şu an inşaat m2 fiyatı bu bölgede 8-9 bin TL olduğuna göre 1 m2 arsadan müteahhitler tam  30-35 bin TL kar ediyorlar! Durum böyle iken sözümüz ona açık artırma adı altında vatandaşın tapulu mülkü müteahhite kaçtan verildi?? Söylendiği gibi 12.700 TL mi?? Birde bu rakam çok iyi diyenler var değil mi?

Hayır söylenen 12.700 TL aslında brüt m2. Yani sizin 140 m2 tapulu yeriniz varsa, devlet önce burayı tevhid etti yani inşaatın yapılacağı diğer arsalarla birleştirdi (Resen tevhid).  Sonra yola gitti okula gitti derken net arsa payınızdan %40 alıp nette size 100 m2 verdi. Sonrada elinizde kuşa dönen bu 100 m2 için 12.700 TL fiyat biçtim diyor. Ama sizin arsa 140 m2 idi değil mi? Artık 100 m2 ama üzülme 12.700 TL fiyat verdim diyor!

Aslında gerçek fiyat 140 m2 yeriniz için 12.700 TL falan değil yaklaşık 8.500 TL dir. Yani yıllar önce kamulaştırma adı altında verilen 9000 TL’nin bile altında. Aradan 2 sene geçmiş maşallah fiyatlar neredeyse katlanırken bizim arsaların fiyatı yükselmek bir yana düşmüş bile! Niyeyse bu ülkede müteahhitlerin sattıkları ev fiyatları katlanırken, gariban vatandaşın arsası bile para etmiyor! 

Al garibanın Tapusunu Ondan Habersiz 1/4 Fiyatına Sat Müteahhite

Evet, sözümüz ona yapılan açık artırma ile müteaahit 8500 TL ye arsaları kaptı! Bu ülkede zaten ya müteahhit olacaksınız ya da müteaahit. Baksanıza 1m2 sine yaptığınız inşaat 35000 bin TL ederken devletin açık artırmasından garibanın tapulu yeri 8500 TL ancak edebiliyor!!

Vatandaş müteaahit sözleşmesine neden imza atmıyor? Lütfen Tıklayın

Oh Olsuncular

Birde oh olsun, satın parçalayın el koyuncu bir kitle var. Güya bu arkadaşlar hak ve hukuku savunuyorlar ama komşularının kendi haklarını savunmalarına bile tahammülleri yok.  Onlar artık müteaahitçiler. Güçlünün yanındalar. Biat edersek belki bize de bir şey düşer diye düşünüyorlar sanırım. Ama Anadolu’da bir öykü vardır.

Sarı Öküz

Çakal sürüsü, yakında bulunan öküz sürüsünü tehdit etmeye başlar. Her gün yeni bir saldırı, kavga dövüş. Her gün bazı öküzler yaralanır, bazıları vahşilere yem olur. Ancak öküzler de güçlü kuvvetli hayvanlar olduğu için, bunların saldırısına karşı koyarlar. Fakat gün gelir, dirençlerini yavaş yavaş yitirdiklerini anlamaya başlarlar. Çakal sürüsüne barış önerisinde bulunurlar. Çakallar bunu kabul eder ama bir koşulları vardır:

“Şu sarı öküz bize ters bakıyor, tavır koyuyor. Onu verin, barışı kabul edelim, bir daha size saldırmayalım.”

sariokuz

Öküzler aralarında uzun uzun konuşurlar, sürünün en savaşçı, ilkeli, dirençli üyesi olan Sarı Öküz’ü vermeyi kabul ederler. Sürünün sözü geçen üyesi Yaşlı Öküz bu duruma karşı çıkar, “Vermeyin Sarı Öküz’ü yoksa bu işin sonu gelmez” der ama sözünü dinletemez… Çakallar, savaş bitsin diye feda edilen Sarı Öküz’ü birkaç dakika içinde yiyip bitirir. İki günlük barış sonrasında çakal sürüsü bu kez Alacalı Öküz’ü ister.

“Söz, onu da verirseniz bu son olacak… Alacalı Öküz de bize ters bakıyor…”

Onu da verirler!

Birkaç gün barış içinde geçer ama çakallar yine gelir. Bu kez Kara Öküz’ü sonra genç öküzleri alıp götürürler. Durum kötüye gitmektedir.

Gün gelir, çakallara yem olan öküzlerin sayısı azarlı. Moralleri de çok bozulmuştur. Çakal sürüsüne dayanacak güçleri artık kalmamıştır. Çakallar istedikleri zaman yanlarına geliyor, istediklerini alıp gidiyor…

Bu durumda, köşesinde oturmakta olan Yaşlı Öküz’e sorarlar:

“Biz nerede hata yaptık da böyle perişan olduk? Biz bunlara karşı direniyorduk. Sürümüzü dağıttılar, moralimizi yok ettiler, bizi korkuttular. Nerede yaptık hatayı?..”

Yaşlı Öküz’ün verdiği yanıt acı verici ama gerçektir:

“Siz Sarı Öküz’ü verdiğiniz gün bu savaşı kaybettiniz. İşte o anda direnme gücünüz bitti. Hatayı Sarı Öküz’ü verince yaptınız. En baştan onu vermeyecektiniz. Geçmiş olsun.”

Fikirtepem.com

7 yorum

 • Erhan

  Ağzınızla söylemişsiniz inşaat metrekare fiyatları 8000 tl. Adam hem imza atmasın inşaata engel olsun hem de daire fiyatımı alsın. Şu anki hali ile arsa fiyatları 10.000 bandında fazlasını almış şükretsin.

  • Fikirtepe halkı

   Sen imza atmışsın beklediğin düşündüğün şe kilde geri döneceğinimi zannediyorsun
   Biz imza atmadıkta o yüzdenmi sizi bekletiyorlar zannediyorsun.
   Mütayıtın hiç öyle acele meraklı bir uzlaşmacı bir talebi olduğunumu zannediyorsun uyuyan gerçekten uzak vatandaş iyi uykular

  • Fikirtepe halkı

   Sen imza atmışsın beklediğin düşündüğün şe kilde geri döneceğinimi zannediyorsun
   Biz imza atmadıkta o yüzdenmi sizi bekletiyorlar zannediyorsun.
   Mütayıtın hiç öyle acele meraklı bir uzlaşmacı bir talebi olduğunumu zannediyorsun uyuyan gerçekten uzak vatandaş iyi uykular

  • Hakan

   Bazısı gerçekten okudunu anlamıyor. Gerçek fiyat 12.700 değil aslında 8500 (sekiz bin beşyüz) . Hesap ortada . Hala kandırmaca. Ama bu işin öteki dünyasıda var Haklarını aldıklarınız öteki dünyada yakanıza yapışır.

 • KIZIL CEPHE 58

  Bugün bu uygulamaya karşı çıkmayıp ben sana bu yeri layik gördüm dedigi zamanda mütahit o zamanda çşb da sizi kurtarmıyacak .Nasılki çogu adalarda mütahit kiraları vermiyor .Gidin söyleyin bakanlıga kiralarımızı vermiyorlar bunlara yaptırım uygulayın dediginiz zaman niye onlara karışmıyorlar .Benim yerimin degerini kimse belirliyemez .İSKAN SONU SEBEBSİZ ZENGİNLEŞME DAVALARI VAR .İMZA ATMIYANLAR İHTİRAZI KAYITLA BUNLARI BİR KENARA YAZDI .Bu davalarla o 3 te 2 çogunluktan bu haklarını alacaklar .Bunuda nasılmı alacaklar nasıl yasaya göre sen benim malımı satışa çıkartıyorsun çogunluk kararına dayandırarak bu çogunluk beni zarara ugrattıgından dolayı bende çogunluktan bu hakkımı talep ediyorum .

 • Ayhan

  Peki bunca yaılar yazıldı çizildi yorumlar tapıldı kentsel dönüşğm başlamadan binalarımuzın fiatı 300 400 bin tl geçmezdi ve şimdi şimdi inşaat başladığında daire başı en küçüğü 500 700 bin tl oldu sorarım o zaman fikirtepe halkı kalkıpta devlete bizim yerimizin değeri bu değil budur denmedi hakkını aramadıda şimdimi aradı demekki imza atmayanlar pisliğin tozun kokunun içinde yaşamak istiyor

  • Zeynep

   Siz 700 binlik daireyi aldinizmi ? Daha kagit ustundeki hayale gore gorus bildiriyorsunuz. Ankacilar da 700 binlik daire hayal ediyordu ama durumlari ortada. Hem evsiz hem de tapusuz kaldilar. Millet imzalamam demiyorki. Sen su sozlesmeyi duzelt, yarin oburgun anka gibi batarsan benide batirma diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.